Zatrudniają, dają podwyżki, ale...

01 kwietnia 2011
A- A A+

Jakie nastroje panują wśród polskich przedsiębiorców? Ranstad na zlecenie PAIiIZ przeprowadził dokładne badania rynku. Okazuje się, że Polacy obawiają się stagnacji, ale wspominają też od wzroście zatrudnienia i podnoszeniu płac. Co ważne większość firm Polski Wschodniej planuje nie przeprowadzać żadnych redukcji zatrudnienia, a wiele innych wspomina o wzroście etatów.

W badaniu wzięło udział 300 firm, zatrudniające powyżej 10 osób. Przy współpracy TNS OBOP odpytano przedsiębiorców z ich planów zmian zatrudniania i sytuacji ekonomicznej w najbliższym półroczu.

— W odpowiedziach brak jest jakiegoś zdecydowanego powiewu optymizmu — przyznaje Agnieszka Bulik, członek zarządu Ranstad. Przedsiębiorcy ostrożnie wypowiadają się o planach rozwoju. 47% ankietowanych obawia się, że w najbliższych miesiącach zapanuje stagnacja w gospodarce, a 20% przyznaje się do lęku przed widmem recesji. Tym pesymistycznym wizjom przyszłości zdają się przeczyć plany dotyczące zatrudnienia. Ponad jedna trzecia przedsiębiorców planuje zatrudnić nowych pracowników. W przypadku firm ze wschodu kraju — z takimi planami nosi się aż 26% ankietowanych. Lepiej wypada tylko centrum Polski, ale ten region od zawsze rozwija się najbardziej dynamicznie.

Dobrych wiadomości dla pracowników jest więcej. Co czwarty z ankietowanych planuje zwiększenie wynagrodzeń.

— Nie ma co spodziewać się rewelacji. Jeśli w ogóle one będą, to będą głównie inflacyjne, a jeśli będą wyższe, to nie przekroczą 5 procent. Co dziesiąta firma planująca podwyżki nie wie dokładnie jakie one będą — mówi Agnieszka Bulik.


Najczęściej o podwyżkach wspominali szefowie dużych przedsiębiorstw (zatrudniających ponad 250 osób).

Skoro zakłady pracy planują zwiększać zatrudnienie i pensje to skąd zatem te ponure wizje ankietowanych dotyczących recesji i stagnacji?

— Poziom pesymizmu, którym wykazują się polscy przedsiębiorcy jest w sposób niezwykle wręcz wyższy od postrzegania polskiej gospodarki przez przedsiębiorców zagranicznych i opinię publiczną na zachodzie — mówi Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.