Wywiad z Bożeną Czają, Wiceprezes PAIiIZ S.A.

10 grudnia 2010
A- A A+

Wyjazdy na międzynarodowe targi i szansa na nowe kontrakty zagraniczne dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej. Wiceprezes PAIiIZ S.A. ds. finansowych i współpracy regionalnej, Bożena Czaja, udzieliła wywiadu portalowi Polska Wschodnia.

Polska Wschodnia: Jakiej pomocy w ramach projektu Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej mogą spodziewać się przedsiębiorcy i władze lokalne z tego Makroregionu?

Bożena Czaja: W ramach Projektu „Promocja Gospodarcza Polski Wschodniej” PAIiIZ dysponuje sumą 86 mln złotych. Te fundusze przeznaczymy na zbudowanie wizerunku Makroregionu oraz bezpośrednią promocje potencjału gospodarczego Polski Wschodniej. Program skierowany jest zarówno do inwestorów polskich jak i zagranicznych.

Promocja bezpośrednia to przede wszystkim wyjazdy na misje gospodarcze, fora, seminaria, i targi branżowe wiodących sektorów gospodarki Makroregionu. Do najważniejszych należą: sektor spożywczy, lotniczy, BPO, odzieżowy, drzewny i meblarski.

Na przykład niedawno zakończyły się bardzo udane dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej targi jachtowe Hanseboot w Hamburgu. Nasi wystawcy sprzedali prawie wszystkie jachty wystawione na stoisku. Co jednak jest najważniejsze, firmy nawiązały ważne dla nich kontakty handlowe. Na targach spożywczych SIAL w Paryżu Polska Wschodnia wypadła również doskonale. Oprócz rozmów biznesowych zorganizowaliśmy pokaz gotowania na żywo specjałów kuchni Makroregionu oraz oprawę muzyczną. Dzięki działaniom promocyjnym na stoisku były tłumy, a spotkania z przedsiębiorcami trwały niemal non-stop. Szykuje się duży kontrakt w branży przetwórstwa spożywczego. Na razie nie będę podawać szczegółów, aby nie zapeszyć.

PAIiIZ uczestniczy w tych rozmowach?

Jeżeli jest taka potrzeba to wspieramy firmy w rozmowach handlowych. Jednak naszym głównym zadaniem jest doprowadzenie do spotkania między stronami. Jeśli polski przedsiębiorca chce skorzystać z naszej oferty promocyjnej i zaprezentować swoją ofertę na forum międzynarodowym to musi śledzić dwie strony internetowe: www.polskawschodnia.eu i www.paiz.gov.pl. Tam pojawiają się informacje o planach wyjazdowych, seminariach, targach czy forach gospodarczych. Nabory kandydatów są jawne i otwarte. Może się zgłosić każdy, kto działa w jednym z sektorów priorytetowych dla Makroregionu. Procedura jest prosta — wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na naszej stronie i czekać na telefon z Agencji. Po zakwalifikowaniu się i podpisaniu umowy trzeba wziąć paszport, dobrze przygotowaną ofertę swojej firmy i stawić się na Okęciu. Chciałabym podkreślić, że udział w imprezach jest całkowicie bezpłatny. Uczestnik płaci jedynie za dojazd na lotnisko, ubezpieczenie i ewentualne diety. Po powrocie wystawiane jest zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis. W przyszłym roku mamy ponad 30 propozycji zagranicznych wyjazdów promocyjnych, więc każdy kto jest zainteresowany znajdzie miejsce dla siebie.

A jak Program „Promocja Gospodarcza Polski Wschodniej” działa w odwrotnym kierunku? Co oferujecie inwestorom zagranicznym?

Każdemu inwestorowi zagranicznemu zgłaszającemu się do Agencji przedstawiamy kilka propozycji, które pasują do jego parametrów inwestycyjnych. Na naszym portalu znajdzie też listę terenów, hal, lokalizacji, czy przedsiębiorstw, które mogą go zainteresować. Wprowadzamy go też w zasady polskich przepisów prawnych, w tym zasady udzielania pomocy publicznej oraz jesteśmy obecni na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

Czy są już jakieś sukcesy?

Z ostatnich udanych tegorocznych zakończonych inwestycji wymienię otwarcie Ikei w województwie podlaskim i City Bank w Olsztynie. Byliśmy też z naszymi przedsiębiorcami w lutym Indiach na targach NASSCOM i tam firmy lubelskie, działające w sektorze informatycznym, nawiązały współpracę z firmami hinduskimi. Jest to doskonały przykład na wykorzystanie dobrze wykształconych specjalistów informatyków, których w lubelskim nie brakuje. Każde z pięciu województw ma swój specyficzny potencjał i zaczyna się specjalizować w wybranych sektorach. Na przykład Olsztyn, ściągając City Bank, postawił na rozwój sektora usług finansowych.

Czy to oznacza że każde województwo ma sobie wybrać specjalizację i nie zabierać inwestorów sąsiadom?

I tak, i nie. Rzeczywiście, chcemy promować kilka sektorów, które są specyficzne dla danego regionu, jak na przykład budowa jachtów w warmińsko-mazurskim, czy Dolina Lotnicza w podkarpackim. Naszym założeniem jest jednak promocja równocześnie całego Makroregionu. Nawet promując w Hamburgu produkcję jachtów na Mazurach czy na Suwalszczyźnie, promujemy nie konkretne województwo, ale cały Makroregion Polska Wschodnia, przedstawiając budowę jachtów jako ważny sektor dla tego obszaru. Podobnie jest z Doliną Lotniczą. Przedstawiamy sektor lotniczy jako potencjał całej Polski Wschodniej.

W jaki sposób można promować Góry Świętokrzyskie pokazując jachty? To chyba dość karkołomne zadanie?

Nie, jeśli wyjdziemy z założenia, że Polska Wschodnia jest regionem dynamicznym, a my tylko tworzymy jego obraz. Oczywiście, przy początkowej pracy nad projektem były pytania typu: „to ile na każde województwo będzie pieniędzy i miejsca w projekcie?” Ale my odpowiadaliśmy, że nie tędy droga. Na promocje poszczególnych województw są środki z Regionalnych Programów Operacyjnych. Naszym celem jest natomiast promocja całego Makroregionu. Musimy te 5 województw traktować wspólnie i jednakowo, od Olsztyna po Rzeszów. Po drugie, zapewniam Państwa, że to tylko w Polsce pokutuje negatywne określenie „ściana wschodnia”. Jeśli chodzi o inwestorów, to podział na Polskę A czy B jest im obcy. A naszym zadaniem jest przedstawić im Polskę Wschodnią jako Makroregion, w którym dużo się dzieje i to w bardzo różnych sektorach. Musimy przekonać inwestorów zagranicznych, że warto się przyłączyć do tego dynamicznego rozwoju.

Z daleka z pewnością łatwo jest stworzyć dobre wrażenie. Ale na ostatniej konferencji w Białymstoku jeden z przedsiębiorców opowiadał, że w trakcie targów w Singapurze znalazł partnera, który był zachwycony jego propozycjami i postanowił bliżej poznać miejsce przyszłych inwestycji. Po tym jak spędził w samochodzie ponad 5 godzin i nadal nie dojechał do Białegostoku, grzecznie przeprosił i powiedział, że rezygnuje, bo on musi wizytować swoje fabryki co dwa tygodnie i ma na każdą tylko jeden dzień.

No tak, z pewnością tkwił w warszawskich korkach co najmniej dwie godziny. Trzeba jednak tłumaczyć, że w niezbyt odległym czasie będzie Via Baltica, szybka kolej i być może lotnisko. Trzeba argumentować, że może teraz jedzie się dłużej, ale koszty pracy są niższe, kadry świetnie przygotowane, a tereny inwestycyjne tańsze. Takiemu inwestorowi trzeba po prostu wytłumaczyć, że tutaj również fajnie się mieszka. Że tu ma jeziora, zabytki, krajobrazy, czyste środowisko, kina, rozrywkę, spokojny rytm życia i dobrą kuchnię. Na podjęcie decyzji mają często wpływ także inne, mniej racjonalne czynniki.

Jaki wpływ na kontynuację projektu będzie miał budżet Unii Europejskiej na 2011 rok, a właściwie brak tego budżetu?

Jestem przekonana, że w najbliższym czasie uda się go uchwalić i przekonać płatników netto, że równomierny rozwój leży w interesie wszystkich. A jeśli nawet nie, to pieniądze na prowadzenie projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” są zagwarantowane na kontach, a my jesteśmy zdecydowani prowadzić go do szczęśliwego końca i ostatniego euro.

Dziękujemy za rozmowę.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.