Unijne miliony dla Politechniki Rzeszowskiej na laboratoria naukowe

22 października 2010
A- A A+

W ramach projektu pn. „Budowa, rozbudowa i modernizacja bazy naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej” realizowanego w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, zmodernizowane zostaną 33 zespoły laboratoriów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziału Chemicznego, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.

Zakupiona w ramach projektu aparatura i oprogramowanie umożliwi przeprowadzanie badań z zakresu, m.in.: nowych materiałów i technologii dla potrzeb elektroniki oraz przemysłu lotniczego — zwłaszcza komponentów pracujących w niskich temperaturach, np. czujników stosowanych w technice lotniczej i/lub satelitach, systemów ochrony odgromowej i przepięciowej sieci elektroenergetycznych, obiektów budowlanych, samolotów oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych, zapalników materiałów wybuchowych, zjawisk zachodzących w silnikach spalinowych (lotniczych).

Zakupiona aparatura wraz z oprogramowaniem umożliwi również poznanie własności i parametrów nowych materiałów stosowanych w procesie produkcyjnym, projektowania przedmiotu na podstawie jego pomiaru (inżynieria odwrotna), syntezy nowych układów sterowania samolotem oraz badania techniki pilotowania, zastosowania grafiki i wizji komputerowej w zadaniach symulacji, sterowania oraz interakcji człowiek – komputer – rozpoznawanie gestów rąk, w tym języka migowego, rozpoznawanie zachowań i emocji, bezdotykowej obsługi systemów komputerowych za pomocą gestów rąk, np. w nowoczesnych salach operacyjnych.

— Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności gospodarki i podniesienie poziomu innowacyjności uczelni, poprzez stworzenie warunków do wzrostu potencjału gospodarczego w regionie oraz transferu wiedzy, dzięki usytuowaniu w województwie podkarpackim nowoczesnej bazy naukowo-badawczej — mówi prof. dr hab. Inż. Marek Orkisz, Prorektor ds. Rozwoju, Kierownik Projektu, Politechnika Rzeszowska.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013.

Całkowita wartość projektu wyniesie 80 440 449 zł.

Źródło: PAIIZ

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.