Szybka trasa do Lublina

28 kwietnia 2011
A- A A+

Sprawozdanie z budowy odcinka drogi ekspresowej S17 Lublin-Piaski

Jeszcze kilkanaście tygodni temu wydawało się, że ta droga będzie istnieć jedynie w projektach inżynierów. Rządowi brakowało pieniędzy na rozpoczęcie budowy jedynej trasy ekspresowej w województwie lubelskim co spychało region na dno beznadziei i znacznie ograniczało szanse na rozwój gospodarczy. Pod koniec stycznia 2011 nastąpił przełom. Teraz prace nad odcinkiem trasy S 17 trwają w najlepsze.

Trasa S 17 ma dać Lubelszczyźnie wyczekiwane od lat, gwarantujące bezpieczną i sprawną podróż, połączenie z Warszawą. Prace będą odbywać się etapami.

W tej chwili ekipy budowlane uwijają się jak w ukropie w okolicach drogi w podlubelskiej Kalinówki i można się na nich natknąć na całej długości drogi prowadzącej do obwodnicy Piask. To co w tej chwili robią ekipy budowlane to dopiero przygrywka do znacznie bardziej zaawansowanych robót. Obecnie robotnicy mają już za sobą wykarczowana drzewa i krzaki rosnące w miejscach, którymi będzie przebiegać nowa droga. Geodeci wytyczają, dokładną trasę dla S 17, a operatorzy ciężkiego sprzętu pracują przy palowaniu czyli wzmacnianiu terenu, na którym niebawem będą wznoszone wiadukty i zjazdy. Trwają rozbiórki domów i budynków, których właściciele zostali wysiedleni w związku z budową trasy.

Warto zaznaczyć, że lokalne władze nie zapomniały o ponad tysiącu osób wysiedlonych z terenów, przez które będzie przebiegać ekspresówka. Genowefa Tokarska, wojewoda lubelska zapewniła, że postara się, aby osoby, które z powodu prac oddały swoje domy, dostały jak najszybciej pieniądze.

Prace budowlane to także kłopot dla kierowców. Co pewien czas drogowcy muszą wyłączać z ruchu fragmenty drogi pomiędzy Lublinem a obwodnicą Piask. Od siódmego kwietnia nie można jeździć częścią jezdni pomiędzy Bystrzejowicami, a Piaskami. Utrudnienia w ruchu na tym odcinku potrwają kilka miesięcy.

Na początku kwietnia rozpoczęły się także prace w innym rejonie trasy S 17. Na odcinku Kurów – Bogucin także pojawiły się ekipy budowlane. Wcześniej teren pod ich prace przygotowali pracownicy Lasów Państwowych, którzy przeprowadzili wycinkę drzew.

Budowa S 17 to nietypowa inwestycja, a jej powstawanie do efekt starań władz samorządowych oraz tysięcy mieszkańców Lubelszczyzny. W zimie kiedy rząd nie podjął jeszcze decyzji o budowie „Siedemnastki” ponad dwadzieścia tysięcy mieszkańców podpisało się pod petycją do Donalda Tuska w sprawie budowy drogi. Starania mieszkańców poparli też przedstawiciele lokalnych władz. Wszyscy zgodnie twierdzili, że opóźnienie rozpoczęcia tej inwestycji opóźni gospodarczy rozwój Lublina i całego regionu.

Kiedy rząd w końcu zapalił zielone światło dla inwestycji lubelscy politycy natychmiast zabrali się do pracy. Jeszcze w styczniu ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg na budowę odcinka trasy od Kurowa do Bogucina. Zwycięzcą zostało Konsorcjum Mota-Engil Polska Central Europe. Warto nadmienić, że w skład zwycięskiego konsorcjum wchodzą także przedstawiciele firm z Lubelszczyzny, spółki wywodzące się z Lubartowa i Puław. Fragment ekspresówki Bogucin – Kurów będzie liczyć 23 km i według planów ma zostać oddany do użytku wiosną przyszłego roku. Po nim będą powstawać kolejne.

„Siedemnastkę” będą tworzyć dwa pasy jezdni biegnące w każdą stronę. Inwestycja nie ograniczy się jednak jedynie do jej budowy. Tylko pomiędzy Bogucinem a Kurowem będą powstawać nowe drogi dojazdowe, będą ustawione kilometry ekranów przeciwhałasowych, powstanie siedem mostów, trzynaście wiaduktów. Projektanci nie zapomnieli także o ochronie przyrody i przygotują 29 przejść dla zwierząt.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.