Szerokopasmowy Internet dla Lubelszczyzny

21 stycznia 2011
A- A A+

Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman oraz Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podpiszą dziś (piątek, 21 stycznia) umowę dotyczącą realizacji projektu – „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Lubelskie”. W wydarzeniu weźmie również udział Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Budowa szerokopasmowego internetu rozwiąże kwestie związane z niskim poziomem korzystania z szerokopasmowego dostępu do sieci oraz pogłębiające się wykluczenie cyfrowe. Przedmiotem projektu jest budowa na terenie województwa lubelskiego infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów zasoby i wchodzącej w strukturę ponadregionalnej sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” jest to jeden z najważniejszych projektów Programu Rozwój Polski Wschodniej. Jest on jednocześnie trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem składającym się z dwóch komponentów: dotyczących budowy ponadregionalnej sieci szerokopasmowej składającej się z 5 regionalnych sieci szkieletowych województw Polski Wschodniej oraz, jako uzupełnienie działania,  szkolenia osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wybudowanych zostanie 14 węzłów szkieletowych oraz 296 węzłów dystrybucyjnych. Projekt zakłada zarówno budowę nowych odcinków sieci jak również – tam gdzie to możliwe -wykorzystanie już istniejącej infrastruktury. Łączna planowana długość sieci wynosi 2 972 km.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita jego wartość wynosi  ponad 388 mld zł.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.