Raport atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski

18 listopada 2010
A- A A+

W dniu 16 listopada w PAIiIZ odbyła się konferencja prasowa, nt „Raportu atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski”, opracowanego przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej we współpracy z PAIiIZ oraz jej partnerami regionalnymi – Centrami Obsługi Inwestora oraz Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi.

Raport obejmuje atrakcyjność inwestycyjną każdego z 16 województw. Wyniki raportu zostały przedstawione przez Panią Profesor Hannę Godlewską-Majkowską, wicedyrektor Instytutu Przedsiębiorstwa SGH.

Należy zwrócić uwagę na nowatorskie podejście twórców Raportu do zagadnienia atrakcyjności inwestycyjnej.  Polega ono na rozróżnieniu atrakcyjności potencjalnej i rzeczywistej oraz na wyodrębnieniu mikroregionów. Dzięki temu w dużym stopniu można odkryć prawdziwe przyczyny sukcesów lub niepowodzeń danego regionu już na poziomie gmin. Wnioskiem z raportu może być przesłanie, że aby być atrakcyjnym inwestycyjnie nie wystarczy mieć potencjał, trzeba jeszcze umiejętnie go wykorzystać.  Kluczową rolę odgrywają tutaj samorządy oraz społeczność lokalna. Często najważniejszym czynnikiem, posiadającym decydujący wpływ na rozwój regionu jest potencjał ludzki i jego zaangażowanie.

Intencją autorów „Raportu atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski” nie było skupienie się na rankingu województw, w którym zostanie podana czołówka najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym regionów, ale wskazanie możliwości i szans dla każdego z nich. W świetle Raportu różnice pomiędzy regionami Polski Wschodniej, a pozostałą częścią kraju, mimo że są ważne, nie są najbardziej istotną przeszkodą w jego rozwoju. Siłą i potencjałem tych regionów  jest ich niepowtarzalność, dlatego ich rozwój powinien zmierzać swoją własną drogą.

W trakcie konferencji swoje osiągnięcia gospodarcze zaprezentowali także przedstawiciele wyróżniających się jednostek samorządu terytorialnego.

Prezentacje samorządowe przedstawili:

 - Tomasz Kossowski  – Zastępca Prezydenta Miasta Zamość
 - Marcin Przyłęcki – Zastępca Dyrektora Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji, Urząd Miasta Poznań
 - Jerzy Strachocki, Urząd Gminy Kleszczów

Źródło: PAIiIZ S.A.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.