Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z Polski Wschodniej na wyjeździe łączącym wizytę studyjną z misją inwestycyjną we Włoszech

16 grudnia 2010
A- A A+

Czternastu przedstawicieli JST reprezentujących urzędy marszałkowskie oraz urzędy miast z Polski Wschodniej wzięło udział w Wyjeździe łączącym wizytę studyjną z misją inwestycyjną we Włoszech.

Podczas 4 dni pobytu, uczestnicy delegacji wzięli udział w spotkaniach w Parmie oraz Rzymie, w trakcie, których mieli możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem włoskich instytucji około biznesowych, instytucji administracji państwowej i samorządowej, konsorcjum handlowego oraz przedstawić swoje projekty inwestycyjne włoskim przedsiębiorcom.

Przez pierwsze dwa dni polska delegacja była przyjmowana w Parmie. Na spotkaniu zorganizowanym przez Izbę Handlową reprezentowaną przez Marię Simonini, uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z zasadami działania Izby, zwłaszcza w aspekcie internacjonalizacji przedsiębiorstw. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miasta (m.in. Pietro Gandolfi), a także przedstawiciel Zrzeszenia Przemysłowców w Parmie, Natalia Baldassi. Podczas spotkania dyskutowano na temat ewentualnych misji gospodarczych do Polski oraz możliwości współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami rzemieślniczymi z rejonu Parmy (w ich imieniu głos zabrał Maurizio Caprari), a polskimi przedsiębiorstwami z Makroregionu. Podczas wykładu wygłoszonego przez Elke Fernandez z Konsorcjum Szynki Parmeńskiej, delegacja miała możliwość zapoznać się ze specyfiką i korzyściami płynącymi dla przedsiębiorstw z przynależności do konsorcjum.

Po doświadczeniach regionu środkowo-północnych Włoch polscy urzędnicy mieli możliwość zapoznania się z doświadczeniami silnie rozwiniętego regionu Lacjum, wraz ze stolicą Republiki Włoskiej — Rzymem. Program wizyty w Rzymie wypełniły przede wszystkim spotkania z instytucjami włoskimi odpowiedzialnymi za: rozwój regionu Lacjum (Agenzia Sviluppo Lazio reprezentowana przez Enrica Bagnolini, Donatella Piccione oraz Valter Nastasi), przyciąganie inwestycji zagranicznych do Włoch (Invitalia reprezentowana przez: Sabrinę Mainolfi, Valerię Ernesti, Danielę Manca, Shahin Javidi, Elio Blasio i Filippo Ceccarelli) oraz stowarzyszającymi małe i średnie przedsiębiorstwa (Federlazio).

Dodatkowo uczestnicy misji mieli możliwość spotkania z przedstawicielami władz Regionu w osobie Mario Marotta oraz przedsiębiorcami włoskimi zainteresowanymi inwestowaniem w Polsce. Uczestnicy mieli także okazję przedstawienia im swoich ofert inwestycyjnych (m.in. Antonio Monaco z Todini Costruzioni Generali i Luca Mancini z Mancini Consulting Group).

Członkowie delegacji, oprócz zapoznania się z metodami działania instytucji włoskich, mieli możliwość przedstawienia stronie włoskiej swoich prezentacji, dotyczących konkretnych możliwości inwestycyjnych w swoich miastach i regionach. Skorzystali też z okazji bezpośrednich rozmów z przedstawicielami włoskiego businessu, którzy wykazali duże zainteresowanie polskimi projektami inwestycyjnymi.

Wyjazd został zorganizowany w ramach Projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Miał na celu wymianę doświadczeń oraz obserwację dobrych praktyk w zakresie promocji regionów oraz przyciągania inwestycji zagranicznych a także zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego 5 regionów Polski Wschodniej oraz promocję Makroregionu.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.