Polska Wschodnia na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój

20 września 2010
A- A A+

W dniach 8-11 września 2010 roku przedstawiciele władz regionów Polski Wschodniej wzięli udział w XX Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój.

W ramach Projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) zorganizowała dyskusję panelową pt. „Możliwości inwestycyjne w Polsce Wschodniej – bariery oraz szanse rozwoju”. W panelu głos zabrali: Krzysztof Hetman — Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Krzysztof Rybiński — Profesor SGH, dr Krzysztof Opawski — były Minister Infrastruktury, Jarosław Maciej Gross – kancelaria Profit. Dyskusję moderowała Bożena Czaja — Członek Zarządu PAIiIZ.

Paneliści wraz z Marszałkami regionów i Prezydentami miast Polski Wschodniej wspólnie zastanawiali się nad przyszłością makroregionu oraz możliwościami rozwoju, jakie niosą walory tej części Polski. Analizowano także napotykane bariery oraz próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób je pokonać. Do bezspornych zalet Makroregionu zaliczono przede wszystkim potencjał kadrowy — wielu studentów na wyższych uczelniach, a co za tym dostępność wysoko wykwalifikowanej siły roboczej przy stosunkowo niskich kosztach pracy. Kolejną wartością są naturalne warunki województw Polski Wschodniej — dobra i zdrowa żywność oraz walory przyrodniczo-krajobrazowe.

Do głównych barier dla rozwoju gospodarczego zaliczono brak infrastruktury drogowej oraz stopniowe wyludnianie się Makroregionu. Postawiono również pytanie czy to jedyne powody, dla których Makroregion jest nadal mało atrakcyjny dla inwestorów oraz mieszkańców. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na fakt, iż każdy z regionów powinien iść we własnym kierunku i postawić na swoją wyjątkowość oraz uwydatnić swoje mocne strony tak, aby stać się atrakcyjnym miejscem zarówno do zamieszkania, jak i prowadzenia działalności biznesowej i inwestycyjnej.

źródło: PAIiIZ

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.