Polska Wschodnia - przyjazne miejsce do robienia interesów

05 listopada 2010
A- A A+

Rozmowa z Krzysztofem Hetmanem, byłym wiceministrem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, obecnie Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

PolskaWschodnia.eu: Program Rozwój Polski Wschodniej działa od 2007 r., jak Pan ocenia to co udało się zrobić w tym czasie?

Krzysztof Hetman: Nie mogę inaczej tego ocenić jak tylko bardzo pozytywnie. Program Rozwój Polski Wschodniej jest oparty w 98 procentach na projektach kluczowych i to w dużej mierze decyduje o specyfice jego wdrażania. Instytucje odpowiedzialne za realizacje programu (MRR i PARP) mają stały i bezpośredni kontakt z beneficjentami. Dzięki temu i zaangażowaniu projektodawców program jest wdrażany bardzo szybko. Dzisiaj mamy już podpisane 115 umów o wartości około 6,5 mld zł. Mamy zakontraktowane blisko 50% dostępnych pieniędzy. Jeśli chodzi o same wyższe uczelnie mamy 26 projektów, na które przeznaczyliśmy aż 2 miliardy złotych. Został uruchomiony projekt promocji gospodarczej Polski Wschodniej za 20 milionów euro. Oprócz tego prowadzone są duże projekty związane z transportem publicznym. W Białymstoku projekt taki jest już praktycznie na ukończeniu, trwa realizacja podobnego w Kielcach. Realizujemy projekty związane z parkami naukowo-technologicznymi w Olsztynie, Kielcach i Lublinie. Duży zastrzyk pieniędzy przeznaczyliśmy na rozwój Targów Kielce. Przykładów można podawać więcej. Dzisiaj widać, że w przypadku programu Rozwój Polski Wschodniej nie mówimy tylko o zamierzeniach, ale możemy pokazać konkretne efekty realizacji tego programu.

Jakie są dalsze plany związane z Program Rozwoju Polski Wschodniej? A może to już wszystkie największe projekty realizowane w ramach Programu?

Nie, zdecydowanie nie. Są jeszcze chociażby dwa gigantyczne projekty. Mam na myśli sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu w całej Polsce Wschodniej — projekt wart 300 mln euro. Kolejnym projektem, który również obejmie wszystkie pięć województw, jest budowa trasy rowerowej zaczynającej się na Mazurach, a kończącej w Bieszczadach. Dzięki temu już za kilka lat będzie można przejechać całą Polskę Wschodnią rowerem. To są bardzo trudne projekty.

Czy przy ich realizacji możecie korzystać z doświadczeń innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które być może u siebie wykonały podobną pracę?

Nikt nie ma doświadczenia w realizacji projektów o takiej skali i rozmachu. Można powiedzieć, że jesteśmy pionierami na tym polu. Jeśli chodzi o sprawę dostępu do szerokopasmowego Internetu problem polega na tym, że uwarunkowania formalno-prawne w innych krajach są zupełnie inne niż u nas. Nikt nie finansował ze środków publicznych rozwoju obszaru telekomunikacyjnego, który dotychczas był domeną jedynie operatorów prywatnych. To niezwykłe wyzwanie dla administracji, ale zdeterminowani dążymy do celu.

Jak Pan Minister ocenia przydatność portalu PolskaWschodnia.eu w rozwoju naszego Makroregionu?

Każda forma informacji o makroregionie jest niezwykle cenna, a szczególnie gdy — tak jak w przypadku portalu PolskaWschodnia.eu — można znaleźć przydatne informacje przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych. Przede wszystkim powinno nam zależeć na inwestorach zagranicznych, ale nie tylko. Chciałbym, aby także przedsiębiorcy z Polski Wschodniej wiedzieli jakie możliwości są dla nich stwarzane. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, że mają możliwości inwestowania i robienia interesów w przyjaznych warunkach.

Rozmawiamy w czasie konferencji dotyczącej promocji podstref ekonomicznych. W czasie jednej z prezentacji padło zdanie: „to kapitalny teren pod inwestycje, ale niestety położony na wschodzie”. Czy to położenie naprawdę powoduje, że przegrywamy walkę o przyciąganie uwagi inwestorów?

Uważam, że przegrywamy, bo daliśmy sobie wmówić, że jesteśmy jakąś „Polską B”. Przegrywamy dlatego, że wizerunek Polski Wschodniej od wielu lat łączono z wiarą, że jesteśmy „ścianą wschodnią”, czyli czymś gorszym. Naszą pracę powinniśmy zacząć od drobnych rzeczy związanych z budową pozytywnego wizerunku Polski Wschodniej. Absolutnie nie zgodzę się z tym, że miejsca na wschodzie są gorsze i leżą za daleko. Dlaczego w Zachodniopomorskiem nie jest za daleko? Tam przecież też tworzą się zalążki rozwoju nowych inwestycji. Dzisiaj w zglobalizowanym świecie, przy takim rozwoju komunikacji, położenie naprawdę nie odgrywa takiej roli jak jeszcze dziesięć lat temu. My w Polsce Wschodniej powinniśmy być odpowiedzialni za zbudowanie odpowiedniego, pozytywnego wizerunku naszego makroregionu. Pokazania, że warto tutaj zainwestować i jest tutaj odpowiedni kapitał ludzki. Wiele jednostek samorządu terytorialnego jest nastawionych niezmiernie pozytywnie na nawiązywanie współpracy z przedsiębiorcami. Gmina Łuków utworzyła na swoim terenie podstrefę ekonomiczną, w której już realizowane są nowe inwestycje. Jeśli można to zrobić w gminie Łuków, to można w każdej innej gminie. Nie mówię, że wszędzie ma powstać podstrefa, ale rozwój zależy od odpowiedniego nastawienia i wiary w to, że można odnieść sukces.

W jaki sposób zachęciłby Pan inwestora do rozpoczęcia działalności w Polsce Wschodniej? Jakie atuty by Pan podkreślił?

Mamy bardzo dobrze wykształconych młodych ludzi. Absolwenci naszych uczelni znajdują pracę w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, w zachodnich krajach Unii Europejskiej. Ten kapitał społeczny i intelektualny mamy naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Po drugie mamy bardzo prężnie rozwijający się segment związany z B+R, czyli badania plus rozwój. Po trzecie nasza siła robocza jest relatywnie tańsza niż w wielu innych regionach Polski. Kolejna sprawa to coraz powszechniejsze tworzenie aktywnego podejścia samorządów do przedsiębiorcy. Dzięki niemu inwestor widzi, że ma partnera do rozmów, który jest otwarty i któremu zależy na współpracy.

Dziękuję za rozmowę.

 

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.