Podsumowanie Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej w 2010 Jest dobrze, a najlepsze dopiero przed nami.

16 grudnia 2010
A- A A+

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej dopiero zaczyna swoją działalność, a już przedsiębiorcy czerpią z niego korzyści. Na uroczystej gali w hotelu Jan III Sobieski w Warszawie podsumowano dobiegające końca 12 miesięcy oraz rozmawiano o planach rozwoju Polski Wschodniej.

Zobacz relację wideo z wydarzenia

Twórcy Programu postawili przed sobą dwa cele. Chcą stworzyć nowy, zachęcający do inwestycji, wizerunek całego Makroregionu, a także umożliwić przedsiębiorcom nawiązywanie kontaktów zagranicznych. Zdaniem uczestników gali zadania te udaje się wykonywać i to pomimo niekorzystnego klimatu ekonomicznego jaki zapanował na świecie. Jak zaznaczył Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, rok 2010 był szczególnym i wyjątkowo trudnym okresem dla gospodarki światowej. — Był to rok w którym paradoksalnie Polska wypiękniała. Okazaliśmy się relatywnym zwycięzcą kryzysu. Dostrzegamy, że dziesiątki firm zagranicznych, które nigdy nie były zainteresowane Polską nagle, w wyniku tego, że nam się coś udało w epoce kryzysu, zaczęło z coraz większym zainteresowaniem patrzeć na nas, na możliwości lokowania biznesu w Polsce i współpracy gospodarczej — mówi prezes Majman.

Dzięki współpracy z PAIiIZ wiele firm z Polski Wschodniej czerpie już teraz konkretne korzyści biznesowe. Tak stało się chociażby w przypadku Przetwórni Owoców i Warzyw Roberta Kowalkowskiego. Firma od dłuższego czasu przeżywała intensywny rozwój. — Doszliśmy do takiego momentu, w którym rynek polski stał się dla nas za mały. Podjęliśmy decyzję, że będziemy rozwijać się poza granice naszego kraju — opowiada Robert Kowalkowski, prezes firmy.

Wtedy spółka nawiązała współpracę z PAIiIZ-em. Dzięki agencji przedstawiciele wzięli udział w trzech zagranicznych misjach gospodarczych oraz Expo w Szanghaju. — Spotkaliśmy tam osoby, bardzo żywo zainteresowane współpracą z Europą — mówi prezes Kowalkowski i dodaje: — Walczymy, o to, żeby zacząć coś sprzedawać do Chin. To bardzo trudny rynek. Kontrakty negocjuje się tam bardzo długo.

Przetwórnia Owoców i Warzyw robi już interesy w Ameryce Północnej, a to nie koniec jej eksportowych planów. Ofertą polskiego producenta interesują się także przedsiębiorcy z Indii i krajów arabskich.

Dzięki Programowi Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej bardzo ciekawe kontakty udało się nawiązać także innym przedsiębiorcom reprezentującym Makroregion. — Prowadzimy negocjacje z firmą działającą na pięciu kontynentach, która jest notowana na BSE i NASDAQ — mówi Piotr Fałek, prezes Grupy Kapitałowej Syntea.

Nazwa zagranicznego partnera musi pozostać tajemnicą do zakończenia negocjacji. Być może uda się je sfinalizować w pierwszej połowie przyszłego roku. Prezes Fałek zaznacza, że nawiązanie współpracy było możliwe dzięki PAIiIZ. Fakt, że Syntea brała udział w misji zorganizowanej przez agencję, zwiększył od razu wiarygodność grupy kapitałowej w oczach zagranicznego wspólnika. — On nas nie musiał sprawdzać, byliśmy dla niego wiarygodni — zaznacza prezes Fałek.

Innym uczestnikami misji zagranicznych organizowanych przez PAIiIZ jest Spółka Inżynierów SIM. Chociaż firma prowadzi działalność za granicami od lat, to dzięki udziałowi w tych wyjazdach udało się podpisać nowe umowy dotyczące współpracy międzynarodowej. Przedstawiciele PAIiIZ liczą, że z miesiąca na miesiąc liczba firm z Polski Wschodniej pozyskujących zagranicznych partnerów, będzie stale rosnąć

— To jest dopiero początek. Mam nadzieję, że następne lata będą jeszcze bardziej owocne dla państwa — przyznaje Bożena Czaja, członek zarządu PAIiIZ.

— Aby w całej Europie i wszędzie tam gdzie będziemy działali coraz częściej pamiętano jedno: Polska Wschodnia znaczy biznes — zakończył galę prezes Majman.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.