Parki technologiczne i parki przemysłowe w Polsce Wschodniej

07 marca 2011
A- A A+

Parki naukowo-technologiczne to wyodrębnione tereny ułatwiające współpracę między przedsiębiorcami a jednostkami naukowymi.

Ich celem jest zapewnienie korzystnych warunków dla rozwoju innowacyjnych firm, ułatwienie im dostępu do najnowszych technologii, czy wyników badań. Instytucje te dysponują rozwiniętą infrastrukturą oraz posiadają wyposażone sale i laboratoria do wynajęcia na preferencyjnych warunkach. Dzięki nim powstają także nowe miejsca pracy. Rozwojowi sprzyjają także parki przemysłowe zawierające bogatą infrastrukturę techniczną. Korzyści z istnienia tego rodzaju miejsc jest bardzo dużo, zatem cieszy fakt, że na terenach Polski Wschodniej jest tak wiele parków naukowo-technologicznych i parków przemysłowych.

W całym kraju działa ponad 30 parków naukowo-technologicznych, z czego aż 9 w Polsce Wschodniej. Dwa z nich znajdują się w województwie podlaskim. Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach powstał w 2004 roku, by zapobiec dalszemu opóźnieniu rozwojowemu województwa podlaskiego. Stawia głównie na wspieranie wysoko zaawansowanych technologii i współpracę międzynarodową. Zambrowski Park Przemysłowy istnieje w Zambrowie od 2006 roku. Utworzono go na bazie byłej hali tkalni Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Zamtex. Nastawiony jest na współpracę z firmami wprowadzającymi innowacje z branży budowlanej zajmującymi się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej oraz przedsiębiorstwami z branży papierniczej (produkcja opakowań).

Na Lubelszczyźnie znajdziemy aż trzy tego rodzaju instytucje. Park Naukowo-Technologiczny Województwa Lubelskiego nastawił się na współpracę biznesu i środowiska akademickiego, tak mocno rozwiniętego w Lublinie. Współpracuje z Politechniką Lubelską, Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Przyrodniczym. Istnieje od 2005 roku. Około 10 kilometrów od Lublina, na terenach Polskich Zakładów Lotniczych Świdnik, powstał Regionalny Park Przemysłowy w Świdniku. Ma na celu przyciągnięcie inwestorów do tej części Lubelszczyzny. Puławski Park Przemysłowy utworzony został przez Miasto Puławy i Zakłady Azotowe „Puławy” S.A, częściowo na terenach podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. Powstaje tu także Puławski Park Naukowo-Technologiczny.

W podkarpackiem leżą aż trzy parki. Największy z nich, Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS, położony w Rzeszowie, jest parkiem branżowym ściśle związanym z lotnictwem. Znajduje się w pobliżu międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka, posiadającego drugi co do wielkości pas startowy w Polsce. Instytucja chce przyciągnąć inwestorów, ale także wykorzystać miejscowe ośrodki naukowe, dlatego utworzono tu prężnie działający Preinkubator Akademicki. Około 50 km od Rzeszowa, na terenach wiejskich w Gminie Leżajsk, umiejscowiony jest Park Przemysłowy „Stare Miasto”. Objęty jest działaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Powstał w 2005 roku. Jego celem jest zwiększenie aktywności obywatelskiej mieszkańców gminy na rzecz rozwoju gospodarczego. Następny, Mielecki Park Przemysłowy, powstał na terenach „WSK-PZL” Mielec w 2005 roku. Zarządza nim Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. Misją parku jest zapewnienie szansy rozwoju każdemu mieszkańcowi regionu podkarpackiego, stąd nakierowanie działań głównie na małe i średnie firmy. Atutem jest pobliskie lotnisko.

W województwie świętokrzyskim znajduje się jeden park — Kielecki Park Technologiczny. Jego misją jest trwałe wspieranie przedsiębiorczości, głównie pomoc młodym firmom wywodzącym się ze środowiska akademickiego. Oferowane usługi skierowane są do firm na różnym etapie rozwoju — tych początkujących, a także do przedsiębiorstw już istniejących. Jego tereny niedawno zostały dołączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Nazwa Kielecki Park Technologiczny w 2009 roku zastąpiła dawny Kielecki Inkubator Technologiczny.

Wszystkie parki bardzo intensywnie się rozwijają, wciąż pozyskują fundusze na budowę nowych laboratoriów, powstawanie kolejnych inkubatorów oraz zwiększanie swoich terenów. Pomagają firmom już działającym w dotarciu do narzędzi służących ich rozwojowi, wspierają nowoczesny biznes, czyli gospodarkę opartą na nauce i wiedzy oraz sprzyjają powstawaniu nowych firm dzięki oferowanym ulgom podatkowym. Bez wątpienia parki technologiczne i przemysłowe sprawiają, że obszary, na jakich są położone, stają się dużo bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.