Nowe polsko-rosyjskie przejście graniczne w Grzechotkach otwarte

13 grudnia 2010
A- A A+

Kierowcy samochodów osobowych autobusów i ciężarówek mogą podróżować do obwodu kaliningradzkiego nowym przejściem granicznym w Grzechotkach. Jest ono największym i najnowocześniejszym przejściem drogowym na polsko-rosyjskiej granicy.

Budowa kosztowała ponad 127 mln zł. Została sfinansowana z budżetu państwa oraz ze środków pochodzących z Funduszu Phare. Po polskiej stronie przejście graniczne zajmuje ponad 30 hektarów powierzchni i ma 23 pasy odpraw. Po stronie rosyjskiej jest o połowę mniej pasów odpraw, jednak – jak deklarują tamtejsze służby celne – nie powinno to wpłynąć na jego przepustowość.

W Grzechotkach na dobę można odprawiać ok. 5 tys. samochodów osobowych oraz kilkaset autobusów i ciężarówek. Do nowego przejścia prowadzi droga szybkiego ruchu – tzw. berlinka – która w Elblągu krzyżuje się z drogami ekspresowymi w kierunku Gdańska i Warszawy. Grzechotki mają odciążyć ruch na trzech pozostałych drogowych przejściach granicznych z Federacją Rosyjską – w Bezledach, Gołdapi i Gronowie. Odprawy weterynaryjne i fitosanitarne dotyczące transportów żywności nadal będą prowadzone w Bezledach.

Jak powiedział podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Stachańczyk, otwarcie przejścia w Grzechotkach – podobnie jak podpisana dzień wcześniej umowa o żegludze statków po Zalewie Wiślanym – pokazuje, że relacje polsko-rosyjskie poprawiają się, a nowe przejście może stać się „bramą do Europy” dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego.

Polski MSZ negocjuje nadal z Komisją Europejską możliwość wprowadzenia małego ruchu granicznego na obszarze całych województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego po polskiej stronie oraz terytorium Obwodu Kaliningradzkiego.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.