Największe bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w 2010 roku

20 grudnia 2010
A- A A+

W 2010 r. PAIiIZ zakończyła pozytywną decyzją 47 projektów inwestycyjnych tj. o 11 więcej niż w roku 2009, o łącznej wartości 619,2 mln euro. Dzięki inwestycjom powstanie 9 305 nowych miejsc pracy.

PAIiIZ uhonorowała trzech największych zagranicznych inwestorów mijającego roku w kategoriach: „największa inwestycja”, „inwestycja, która utworzyła najwięcej miejsc pracy” oraz „najważniejsza inwestycja w sektorze nowoczesnych technologii”.

W kategorii Największa Inwestycja w 2010 r. laureatem nagrody jest firma Swedspan/IKEA. Inwestycja Swedspan/IKEA jest jednym z największych projektów PAIiIZ w tym roku i jednocześnie jednym z najważniejszych przedsięwzięć w regionie Polski Wschodniej. Od 2011 r. firma będzie wytwarzać do 250.000 m3 lekkich, niskoemisyjnych produktów dla przemysłu meblarskiego. Produkcja ultralekkich paneli HDF Green-Light w oparciu o nowy proces technologiczny gwarantuje lepsze właściwości produktu, niższą wagę oraz redukcję kosztów. Inwestor otrzyma dofinansowanie w ramach działania 4.5.1 – wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki z sektora produkcyjnego. Projekt będzie realizowany etapami. Inwestycja będzie samowystarczalna energetycznie, firma planuje kosztem ok. 40 mln euro budowę instalacji kogeneracyjnej. Nowa inwestycja w gminie Orla przyczyni się do aktywizacji i rozwoju regionu, a także całej Polski Wschodniej. Dzięki nowej fabryce powstanie 230 miejsc pracy i kolejne u poddostawców, co będzie miało znaczący wpływ na zmniejszenie stopy bezrobocia w regionie.

W kategorii inwestycji, która wygeneruje najwięcej miejsc pracy nagrodę otrzymała firma HP Global e-Business Operations. Działalność firmy skupia się na świadczeniu usług typu business process outsourcing oraz shared services dla organizacji wchodzących w skład korporacji Hewlett-Packard (funkcje typowego SSC) oraz dla klientów zewnętrznych. Usługi te początkowo dotyczyły wykonywania procesów biznesowych skupionych w trzech podstawowych grupach, jakimi są administracja, finanse/księgowość oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. W następnej fazie firma podjęła projekt inwestycyjny pod nazwą „Center of Business Innovation and Transformation”, który zakłada rozszerzenie działalności spółki o świadczenie zaawansowanych usług analitycznych, finansowych oraz marketingowych dla klientów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Wykonywane w ramach nowego projektu zadania będą kolejnym etapem w realizowaniu przez Centrum poszczególnych funkcji biznesowych dla organizacji Hewlett-Packard oraz obecnych, jak i przyszłych klientów zewnętrznych.

W kategorii nowoczesne technologie laureatem nagrody jest firma Hamilton Sundstrand Poland. Firma rozpoczęła w Rzeszowie budowę Centrum B+R. Ponad 70 inżynierów będzie prowadzić prace projektowe i rozwojowe dotyczące pomocniczych silników APU (auxiliary power unit) zasilających samoloty podczas postoju na płycie lotniska oraz stanowiących awaryjne źródło energii podczas lotu. Hamilton Sundstrand, obok m.in. takich firm jak Pratt&Whitney czy Sikorsky, należy do grupy United Technologies Company, która jest inwestorem m.in. w PZL Mielec i WSK PZL-Rzeszów. Firma wytwarza m.in. układy sterowania silnika m.in. dla firmy Boeing.

Więcej informacji:

 - Karolina HoroszczakKarolina.Horoszczak@ikea.com, 022 720 46 46
 - Jacek LevernesJacek.levernes@hp.com, 507 007 224
 - Małgorzata Drzewickamalgorzata.drzewicka@hs.utc.com, 017 8615719
 - Aleksandra BigdaAleksandra.Bigda@paiz.gov.pl, 022 334 98 40

Źródło: PAIiIZ S.A.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.