Michelin - największy pracodawca regionu warmińsko-mazurskiego

11 marca 2011
A- A A+

Fabryka Michelin umiejscowiona w Olsztynie jest jednym z najważniejszych zakładów Grupy Michelin na całym świecie, największą fabryką opon w Polsce oraz pracodawcą zatrudniającym najwyższą liczbę osób na Warmii i Mazurach. Fabryka dysponuje najnowocześniejszymi maszynami i rozwiązaniami technologicznymi.


Michelin - panorama. Foto: Michelin/DPPJ

Charakterystyczny ludzik Michelin rozpoznawalny jest na całym świecie. Szybko stał się znakiem wysokiej jakości opon. Główną siedzibą Grupy Michelin jest Clermont-Ferrand we Francji, w Polsce zakład produkcyjny umiejscowiony jest w Olsztynie, natomiast Dyrekcja Handlowa znajduje się w Warszawie.

Michelin pojawił się w Polsce w 1994 roku, gdy w Warszawie założono pierwszą filię Grupy w Centralnej i Wschodniej Europie. Rok później Michelin przejął większość akcji Olsztyńskich Zakładów Przemysłu Gumowego „Stomil-Olsztyn”. Pod marką Michelin opony są produkowane od 2001 roku. Od tego czasu fabryka stała się dużo bardziej nowoczesna, wciąż pojawiają się nowe inwestycje. Michelin Polska S.A. współpracuje z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

W Olsztynie oprócz zakładów produkcyjnych działają: Centrum Logistyczne, Biuro Konstrukcyjne, Grupa Serwisów oraz Fundacja Rozwoju Michelin, za pomocą której od 2004 roku wspierany jest rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w regionie. Program Fundacji skierowany jest do istniejących lub nowo powstałych firm zatrudniających maksymalnie 250 osób. Wsparcie przeznaczone jest głównie dla firm zajmujących się działalnością produkcyjną i usługową na rzecz przemysłu. Pomoc polega głównie na ułatwieniu dostępu do kredytów, a także na wsparcu merytorycznym ze strony wykwalifikowanych specjalistów Michelin, którzy dzielą się swoim doświadczeniem z młodszymi przedsiębiorcami. Do tej pory z tego rodzaju pomocy skorzystało pięć firm, co wpłynęło pozytywnie na ich rozwój oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Fundacja Rozwoju Michelin współpracuje z Warmińsko-Mazurską Agencją Rozwoju Regionalnego oraz Uniwersytetem Mazurskim.

Obecnie Michelin Polska zatrudnia ponad 4 500 osób, z czego 4 300 pracuje w Olsztynie. Michelin jest pracodawcą realizującym politykę równych szans w zatrudnieniu, dlatego sprzeciwia się wszelkim działaniom i procedurom prowadzącym do gorszego traktowania pracowników lub osób ubiegających się o stanowisko ze względu na płeć, stan cywilny, pochodzenie etniczne, narodowość, religię czy niepełnosprawność. Cały czas prowadzone są rekrutacje na stanowiska robotnicze i nie tylko. Firma poszukuje absolwentów do działów badań, IT, produkcji, sprzedaży i marketingu, oferując staże oraz niezbędne szkolenia.

Olsztyńska fabryka produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, do pojazdów rolniczych oraz formy, kordy i półfabrykaty. Produkowane są w niej opony osobowe wszystkich marek Michelin: Michelin, Kleber, BF Goodrich oraz Kormoran. Głównymi odbiorcami opon są światowi producenci samochodów osobowych, ciężarowych, jednośladów, pojazdów przemysłowych, maszyn rolniczych oraz najwięksi producenci branży lotniczej, a także najbardziej uznane linie lotnicze. Michelin Polska eksportuje swoje produkty do 60 krajów świata, z czego 70 procent eksportowanego towaru trafia do Unii Europejskiej.

Misją Michelin jest zapewnienie kierowcom bezpieczeństwa oraz jak największej przyjemności podróżowania. Z tego powodu działalność Michelin nie ogranicza się jedynie do produkcji opon. Znane i cenione są mapy i przewodniki, zwłaszcza seria Zielony Przewodnik, przedstawiająca wybrane kraje, regiony czy miasta całego świata. Natomiast przy pomocy portalu www.viamichelin.pl można z łatwością zaplanować przebieg całej podróży różnymi środkami transportu. Michelin stworzył także gamę produktów podkreślających styl życia, w której znajdziemy akcesoria motoryzacyjne i rowerowe, obuwie oraz gadżety kolekcjonerskie.

Opony Michelin są uznaną marką, zawsze stawiającą na innowacyjność, ale przede wszystkim ceniącą bezpieczeństwo. Michelin podpisał Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, potwierdzając swoje zaangażowanie w działania mające zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na europejskich drogach. Jedną z akcji prowadzonych w Polsce od 2006 roku jest „Ciśnienie pod kontrolą” w ramach działań w stowarzyszeniu Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Ma na celu uświadomienie kierowcom, że źle napompowane opony zwiększają niebezpieczeństwo spowodowania wypadku, oraz że zbyt niskie cieśninie powoduje większe zużycia paliwa. Michelin dba o dobro środowiska naturalnego, ma duży udział w Projekcie na rzecz Zrównoważonej Mobilności, którego założeniem jest m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poziomu hałasu wytwarzanego przez samochody.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.