Mali i duzi czyli producenci jachtów Polski Wschodniej

11 kwietnia 2011
A- A A+

Producenci jachtów z terenów Polski Wschodniej to firmy o niespotykanym w innych branżach potencjale do rozwoju i ekspansji na zagraniczne rynki. Dowodem tego mogą być chociażby ubiegłoroczne targi Hanseboot w Hamburgu, w czasie których czternastu reprezentantów makroregionu sprzedało prawie wszystkie wystawione jednostki.

Przemysł jachtowy w Polsce Wschodniej tworzą spółki o bardzo zróżnicowanej wielkości. Są wśród nich zarówno niewielkie przedsiębiorstwa, jak też duże zakłady prowadzące działalność gospodarczą na szeroką skalę. Jedni i drudzy, dzięki pomocy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, rozwijają swoją działalność i odbiorców na swoje towary znajdują nie tylko na polskim rynku.

Yacht Hornet to niewielka spółka z siedzibą w Iławie. Przedsiębiorstwo daje zatrudnienie czterem osobom oraz właścicielowi. Klienci wywodzą się przede wszystkim z grona prywatnych armatorów. Jeszcze do niedawna Yacht Hornet sprzedawał swoje wyroby jedynie na polskim rynku. Sytuacja uległa zmianie po jesiennych targach Hamburgu. Spółka z Iławy mogła wziąć w nich udział dzięki wsparciu otrzymanemu od PAIIZ. Na imprezie udało się nawiązać międzynarodowe kontrakty i zdobyć zamówienia na niemiecki rynek. Pracownicy firmy uważają jesienną imprezę za wyjątkowo owocną, dlatego wystąpili o dofinansowanie od PAIIZ-u do wyjazdu na targi organizowane w Dubaju. W tej chwili Yacht Hornet jest w stanie wyprodukować około dziesięciu jednostek rocznie. Na większą produkcję nie pozwala nie tylko mała liczba pracowników, ale także brak wystarczająco dużej powierzchni produkcyjnej. Nie można jednak wykluczyć, że spółka będzie zmuszona nie tylko do zwiększenia zatrudnienia, ale przede wszystkim do powiększenia hali produkcyjnej, gdy będą do niej zgłaszać się inwestorzy z różnych stron świata.

Długą drogę rozwoju ma za sobą Northman z Węgorzewa. Kilkanaście lat temu ta spółka zaczynała swoją działalność jako niewielka rodzinna firma. Z upływem czasu przedsięwzięcie rozrastało się, dzięki czemu dzisiejszy Northman to stocznia, która daje zatrudnienie blisko setce osób i każdego roku woduje blisko setki jednostek.

Firma ma w stałej produkcji kilka rodzajów jednostek. Jednak na życzenie klienta jest w stanie przygotować każdy model jachtu i wyposażyć go zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy.

Northman z dumą przyznaje, że w tej chwili jest największą stocznią działającą na Mazurach. Jest regionalnym liderem także jeśli chodzi o wprowadzanie w łodziach innowacji technicznych, takich jak stery strumieniowe, czy też montowanie w łodziach lodówek i ogrzewania. Działalność spółki przyniosła jej wiele nagród. Northman był wyróżniany m.in. przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych. W 2009 r. jacht Maxus 33 zdobył złoty medal targów BOATSHOW w kategorii jachty żaglowe.

W ostatnich latach Northman zdecydował się zarabiać nie tylko na produkcji łodzi. Wspólnie z firmą czarterową Ahoj rozpoczął wznoszenie osiedla luksusowych domków w Węgorzewie. Inwestycję nazwano Wyspa Marzeń. Pomyślano ją jako zespół całorocznych domów przeznaczonych dla miłośników sportów wodnych, wędkarzy i wszystkich kochających Mazury. Na terenie wyspy otoczonej wodami rzeki Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego powstanie osiedle złożone z kilkudziesięciu domów. Mieszkańcy będą mogli także korzystać stale z portów, punktów handlowych i gastronomicznych oraz wielu innych udogodnień.

Warto zaznaczyć, że przemysł jachtowy w Polsce Wschodniej to nie tylko Mazury. Na południu makroregionu pod Tarnobrzegiem (woj. podkarpackie) działa spółka Solina Yacht. Stocznia na co dzień współpracuje z najlepszymi polskimi projektantami. W tej chwili produkuje ona dwa jachty: Solina 24 i Solina 27. Przedstawiciele podkarpackiej stoczni, przy wsparciu PAIIZ, także wzięli udział w targach Hanseboot 2010, dzięki czemu zyskali możliwość zaprezentowania swoich wyrobów na międzynarodowej arenie.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.