Konferencja: Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej

30 września 2010
A- A A+

29 września 2010 roku w Hotelu Grand w Rzeszowie odbyła się konferencja dla przedsiębiorców oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego z województwa podkarpackiego pt. „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej”. Organizatorami spotkania byli: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Centrum Obsługi Inwestora Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Agnieszka Łukaszewska-Wojnarowska, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego PAIIZ, powitała zebranych, po czym przedstawiła Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej na lata 2009-2015. Nadmieniła przy tym, że ważne jest aby w Polsce Wschodniej inwestowały nie tylko podmioty zagraniczne, ale również inwestorzy krajowi.

Monika Gąsiorowska, dyrektor biura ds. realizacji projektu w PAIIZ odpowiedziała o warunkach uczestnictwa w targach i misjach gospodarczych organizowanych i całościowo finansowanych przez PAIIZ.

Janusz Ramski, wiceprezes zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przedstawił ofertę Centrum Obsługi Inwestora. Zdaniem Ramskiego województwo podkarpackie jest magnesem dla inwestorów różnych branż, również tych z międzynarodowym kapitałem. Wskutek tego prawdopodobnie do końca 2010 roku będzie wypełniona całkowita powierzchnia Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, który w przeciągu trzech najbliższych lat ma szansę stać się wizytówką regionu.

Uczestników konferencji bardzo zainteresował temat omawiany przez Wojciecha Waryszewskiego, eksperta w zakresie promocji gospodarczej i pozyskiwania inwestorów pt. „Praktyczne aspekty nawiązywania i utrzymywania współpracy gospodarczej z firmami zagranicznymi”. Zdaniem Waryszewskiego małe gminy nie powinny bać się myślenia o zagranicznm kapitale. Warunkiem powodzenia nie jest wielkość obszaru administracyjnego lecz znajomość mocnych stron gminy i jasno określony charakter poszukiwanego inwestora.

Alen Sierżęga, reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, przedstawił charakterystykę działań promocyjnych dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządów terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa podkarpackiego na lata 2007-2013. Zebranych zainteresowała zwłaszcza dostępność środków z Funduszy Europejskich. Szczegółowo zostało omówione Działanie 1.4 dotyczące promocji gospodarczej i aktywizacji inwestycyjnej regionu, do którego nabór planowany jest na styczeń 2011. W ramach działania można uzyskać dofinansowanie do 70% wydatków kwalifikowanych.

Krzysztof Kluza, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawił szczegółowe informacje na temat działalności BGK, jak również szeroką ofertę dla eksporterów. Zainteresowanie audytorium wzbudził Rządowy Program Wsparcia Eksportu.

Aleksandra Galicka z departamentu wspierania handlu zagranicznego omówiła instrumenty finansowania krótkoterminowego, natomiast Pan Mariusz Omaleńczuk przedstawił ofertę kredytu dla banku nabywcy w ramach Rządowego Programu Wsparcia Eksportu.

Konferencja wzbudziła spore zainteresowanie, a poruszane tematy stały się przyczynkiem wielu dyskusji w kuluarach — zarówno z przedstawicielami organizatorów jak i pomiędzy uczestnikami.

Informacja własna

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.