Kobiety promują Polskę Wschodnią

11 stycznia 2011
A- A A+

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej to ogromne przedsięwzięcie. Jak się okazuje, w jego realizację zaangażowane są głównie kobiety. Portal Polska Wschodnia rozmawia o tym fenomenie z trzema z nich.

Portal Polska Wschodnia: Projekt „Promocja Gospodarcza Polski Wschodniej” został przygotowany i jest zarządzany przez kobiety. Czy to jest może trochę tak jak w przysłowiu „gdzie diabeł nie może tam babę pośle”?

Bożena Czaja, wiceprezes, członek zarządu PAIiIZ ds. finansowych i współpracy regionalnej: Faktycznie jeśli chodzi o kadrę zarządzającą projektem to są to w większości panie. Ale to nie płeć jest ważna lecz kompetencje. W zespole pracują przede wszystkim osoby wyróżniające się. Pani Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, jest autorką koncepcji, według której będzie przebiegać promocja Polski Wschodniej i nadal zajmuje się strategicznym zarządzaniem projektem. A pani Monika Gąsiorowska, dyrektor Biura ds. realizacji Programu, przyszła z departamentu Promocji Gospodarczej i pracuje tu od momentu ukończenia studiów, więc ma ogromne doświadczenie w działaniach promocyjnych. Prezesem zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest naszą instytucją pośredniczącą, jest Bożena Lublińska Kasprzak, która studiowała w Lublinie, i jest ekspertem w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych. To prawda, że promocja Polski Wschodniej to trudne zadanie, ale my nie boimy się wyzwań. Jesteśmy odważne i potrafimy rzucić się na głęboką wodę. Kobiety lubią i potrafią robić rzeczy trudne, które się udają i przynoszą ogromną satysfakcję. Dla mnie praca w takim zespole jest prawdziwą przyjemnością. I jestem pewna, że zakończy się sukcesem.

PW: A Pani osobiste motywacje?

BC: To prawda, że urodziłam się w Białymstoku i mam sentyment do tego miejsca. Nie ma to jednak wpływu na realizację projektu. Cały Makroregion traktuję jednakowo i leży mi na sercu jego rozwój.

PW: Programowi Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej patronuje plakat z blondynką, która na biuście ma wypisane „Your place for business”.

Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego: To prawda, że plakat może być postrzegany czasami jako seksistowski. Są głosy, że znowu „promujemy blacho-dachówkę za pomocą pani z nagim biustem mi”, choć Magdalena Środa jeszcze do nas nie napisała w tej sprawie (śmiech). My też na początku byłyśmy pełne rezerwy, ale autor, Andrzej Pągowski, wytłumaczył nam, że jemu Polska Wschodnia kojarzy się z piękną, energiczną kobietą, która ma w sobie dużo możliwości, ale tak na prawdę nie została jeszcze odkryta. Ten plakat towarzyszy naszemu stoisku na targach międzynarodowych i zwraca na siebie uwagę. Inni wystawcy mają logo w formie budowli, zielonych pól czy modeli atomów, a nasze stoisko się wyróżnia, bo spogląda z niego piękna blondynka z informacją, że Polska Wschodnia to najlepsze miejsce do inwestowania.

PW: Dodajmy jednak, że ta informacja umieszczona jest na biuście.

AW: Tak, na sercu, i nie widzę w tym nic złego. Człowiek, który to zobaczy, podejdzie do naszego stoiska, bo jest zaintrygowany, a może zaskoczony. Ten plakat prowokuje i przyciąga. Może być pierwszym tematem do rozmowy, która potem może przerodzić się w kontakty handlowe. Uważam, że Polska Wschodnia jest kobietą i promuje ją kobieta. Osobiście bardzo ją polubiłam i nie czuję się urażona.

Monika Gąsiorowska dyrektor biura ds. Realizacji Programu „Promocja Gospodarcza Polski Wschodniej”: Ja się spotkałam z opinią, że nie stosujemy obowiązującej w Unii Europejskiej równości szans i dyskryminujemy mężczyzn (śmiech). Ale to nie jest koncepcja wizualizacyjna całego projektu, a naszym hasłem promocyjnym jest „Macroregion – Macrofuture”.

PW: A co Panie pociąga najbardziej w pracy nad promocją Polski Wschodniej?

AW: Lubię odnosić sukcesy realizując duże wyzwania. Uogólniając, z zewnątrz mogłoby się wydawać że praca w PAIiIZ to praca urzędnika. W rzeczywistości jest tak, że przychodzę do biura o 9., ale nie wiem, o której wyjdę. Czasami jest to 19. lub 20., a potem trzeba jeszcze przygotować spotkania na następny dzień. Bywa, że ostatnie maile wysyłam po 23., gdy córeczka już śpi. W mojej pracy najbardziej interesuje mnie to, że promując Polskę Wschodnią działam na pograniczu biznesu, administracji i public relation. Pociągają mnie trudne sytuacje, ale największą satysfakcje daje mi świadomość, że są efekty i zwiększa się napływ inwestycji do Polski Wschodniej.

PW: Przy tak czasochłonnej pracy jak radzą sobie Panie z łączeniem pracy z życiem rodzinnym?

MG: Przy licznych wyjazdach międzynarodowych trudno jest utrzymać rytm codzienności, ale radzę sobie z tym. Potrafię bowiem znaleźć kompromis w każdej sytuacji. Jest to też zaleta, którą wykorzystuję realizując projekt „Promocja Gospodarcza Polski Wschodniej”.

AW: Mi się to udaje bo mam wspaniałą nianię i bardzo wyrozumiałego męża, który przejmuje cześć obowiązków. W powszednie dni tygodnia pracuję czasem nawet w domu, ale weekendy i wakacje są święte.

PW: Czy tak wyczerpująca praca może być źródłem satysfakcji?

MG: Ogromną satysfakcję daje mi świadomość, że działam na rzecz wspólnego dobra. Jeździmy na targi i organizujemy seminaria, na których spotykają się businessmani z Polski i z zagranicy. Każdy z nich ma coś do zaoferowania. Nasi przedsiębiorcy z Polski Wschodniej mają doskonałe oferty, ale czasem nie mają środków na ich promocję. Projekt umożliwia im to. Dzięki nam mogą pokazać się na zewnątrz. Cieszę się kiedy przy naszej pomocy na dużych targach, pomimo silnej konkurencji firm z Francji czy Niemiec, udaje im się nawiązać kontakty handlowe. Czuję się wtedy potrzebna, a swoją rolę w projekcie pojmuję trochę jako służbę publiczną i budowanie dobrego wizerunku naszego kraju na zewnątrz. Jest więc w tym też odrobina patriotyzmu.

PW: Dziękujemy za rozmowę.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.