Europejska ambasada Polski Wschodniej

06 grudnia 2010
A- A A+

Polska Wschodnia ma szansę na jeszcze skuteczniejszą promocję w Brukseli. Interesy pięciu województw tworzących Makroregion reprezentuje w stolicy Unii Europejskiej Dom Polski Wschodniej.

To tutaj urzędują przedstawiciele województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. To nowatorskie rozwiązanie. Dotychczas województwa i regiony innych państw dbały o własne interesy i promowały się w pojedynkę. Polska Wschodnia postawiła na pracę zespołową. Jej przedstawiciele liczą, że ich makroregion będzie lepiej rozpoznawalny i odniesie większy sukces niż gdyby działał w pojedynkę.

Dom Polski Wschodniej pełni rolę nieformalnej ambasady piątki województw. Każde z nich ma tam swojego pracownika.

- Każdego dnia współdziałamy ze sobą, ale jednocześnie nasze biura zachowują pełną autonomię - mówi Michał Szczepura, który w DPW reprezentuje woj. podlaskie.

Pracownicy DPW są przekonani, że ich starania doprowadzą do skuteczniejszego korzystanie z szans na rozwój makroregionu jakie stwarza Unia Europejska.

Wspólne przedstawicielstwo umożliwi pełniejsze wykorzystanie atutów oraz głównych szans rozwojowych, w tym wspólnego potencjału inwestycyjnego województw Polski Wschodniej, a także pozwoli skuteczniej zabiegać o wspólne regionów w ranach Unii Europejskiej — uważają pracownicy DPW. Do ich zadań należy nie tylko reprezentowanie interesów swoich województw przed instytucjami europejskimi. Stale także kontaktują się z władzami w Polsce i przekazują im wiadomości o nowych możliwościach ubiegania się o pieniądze ze unijnej kasy.

DPW zajmuje się także promowaniem Makroregionu w Brukseli oraz lobbowaniem za korzystnymi dla Polski Wschodniej rozstrzygnięciami.

Współpracą z DPW zainteresowani są także cudzoziemcy, którzy kontaktują się z nim licząc, że dzięki pomocy tej placówki uda się im nawiązać kontakty w Polsce i znaleźć partnerów do wspólnych przedsięwzięć.

DPW ma być miejscem, które stale tętni życiem. — Chcemy co miesiąc zapraszać tutaj na wykłady ekspertów z instytucji unijnych. Planujemy także powołać do życia Klub Polski Wschodniej, który będzie zrzeszał wszystkich Polaków z naszych regionów pracujących w strukturach unijnych — wylicza zamierzanie na najbliższe tygodnie Michał Szczepura.

DPW mieści się w Brukseli przy Avenue de Tervuerene 48, w tym samym domu, który jeszcze niedawno wynajmował wokalista grupy Boney M.

Osoby zainteresowane kontaktem z DPW mogą słać maile na adres: info@eastpoland.eu lub dzwonić na
nr tel. +32 2 738 02 20.

Cały czas na kontakt czekają przedstawiciele poszczególnych województw:

 - Lubelskiego: Marta Smulkowska, bruksela@lubelskie.pl, tel. +32 2 738 02 24
 - Podkarpackiego: Katarzyna Stachowicz, bruksela@podkarpackie.pl, tel. +32 2 738 02 23
 - Świętokrzyskiego: Piotr Gołacki, piotr.golacki@sejmik.kielce.pl, tel. +32 2 738 02 27
 - Podlaskiego: Michał Szczepura, info@podlaskie.pl, tel. +32 2 738 02 22
 - Warmińsko-mazurskiego: Małgorzata Wasilenko, malgorzata.wasilenko@warmia.mazury.pl, tel. +32 2 738 02 21

inf. wł.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.