DLACZEGO NIE ZAINWESTOWAŁEŚ W POLSCE WSCHODNIEJ? KLUCZOWE PYTANIE KAMPANII MEDIALNEJ POLSKI WSCHODNIEJ

07 września 2012
A- A A+

3. września w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIiIZ) odbyła się inauguracja programu medialnego Makroregionu Polski Wschodniej. Udział w konferencji wzięli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz twórcy kreacji, strategii oraz producenci kampanii.

Rusza kampania medialna Polski Wschodniej. Makroregion Polska Wschodnia,  obejmujący
5 województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie,  to nowe, atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów, tereny położone w Unii Europejskiej.

W celu zwiększenia zainteresowania inwestorów zagranicznych, przyspieszenia tempa rozwoju społeczno – gospodarczego oraz rozwoju turystyki biznesowej w Makroregionie, ustanowiony został Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Program realizowany jest przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych od dwóch lat w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego. Na realizację projektu PAIiIZ otrzymała 86 mln zł, które wyda do 2015 roku na działania promujące m.in. strategiczne w Polsce Wschodniej sektory.

Główne założenia  Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej obejmują: zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Makroregionu, zainteresowanie polskich firm inwestycjami w Polsce Wschodniej, pobudzenie eksportu produktów oraz usług z Polski Wschodniej, a także rozwój turystyki biznesowej. Główne kierunki działań promocyjnych to państwa Unii Europejskiej, USA, Rosja, Chiny, Korea, Indie, kraje Zatoki Perskiej. Sektory strategiczne Polski Wschodniej: spożywczy, drzewny i meblarski, BPO, jachtowy, lotniczy, chemiczny, maszynowy, OZE, turystyka biznesowa.

Dotychczas, w ciągu dwóch lat trwania projektu, zorganizowano 81 imprez o charakterze  wystawienniczo-promocyjnym (głównie targi i misje wyjazdowe), których skutkiem jest zrealizowanie 100 kontraktów i realizowanie następnych. W wyniku działań Programu, od roku 2009 ulokowano
w Polsce Wschodniej 21 inwestycji, dzięki którym powstało 3500 nowych miejsc pracy.

Działania promocyjne poskutkowały także wzrostem świadomości inwestorów, zmianą postrzegania Makroregionu –  wzrósł odsetek respondentów kojarzących Polskę Wschodnią z makroregionem gospodarczym. Zaobserwowano niewielki wzrost odsetek osób postrzegających Polskę Wschodnią jako atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu (z 27% do 29%), zaś wyraźny – osób uważających Makroregion za zdecydowanie atrakcyjne miejsce dla inwestycji (z 4% do 14%). Za atrakcyjny uważa go 29 % badanych.

Kolejnym działaniem marketingowym podjętym przez PAIiIZ, oprócz działań z zakresu promocji bezpośredniej, przygotowania publikacji i materiałów promocyjnych, jest rozpoczęcie międzynarodowej kampanii medialnej Polski Wschodniej zachęcającej do rozpoczęcia działalności biznesowej w Makroregionie. Kampania medialna skierowana jest przede wszystkim do szefów koncernów międzynarodowych, liderów opinii i międzynarodowych firm konsultingowych obsługujących inwestorów zagranicznych.

W ramach konkursu na opracowanie strategii kampanii promocyjnej Polski Wschodniej wpłynęło
11 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursiue. Sąd Konkursowy ocenił 6 prac oznaczonych tajnym kodem i  wybrał propozycję firmy Demo Effective Launching, której oferta  uzyskała  najwyższą możliwą średnią ocenę. Całkowity koszt przygotowania kreacji, planu i harmonogramu realizacji kampanii to 298 000 PLN brutto.

Jacek Sadowski, który wraz z zespołem był autorem strategii i kreacji spotów, z Agencji Demo Effective Launching, która wygrała konkurs: Stworzyliśmy kampanię, która miała zwrócić uwagę na Region Polski Wschodniej i na adres strony internetowej: www.whyeasternpoland.eu, na której będzie można zapoznać się z pełną ofertą Polski Wschodniej. Aby tak się stało musieliśmy powiedzieć o Makroregionie inaczej niż wszyscy – każdy kraj, każdy region chwali się pięknymi pejzażami, nowoczesną infrastrukturą, znanymi w świecie sportowcami, artystami, politykami. My postanowiliśmy zwrócić się bezpośrednio do potencjalnego inwestora tak, aby zaczął  myśleć o Polsce Wschodniej jako okazji i nowym terenie inwestycyjnym w Unii Europejskiej. Co jest wyjątkowego w naszych spotach?  Formuła, minimum treści, emocje.

Twórcy spotu zadają potencjalnemu inwestorowi jedno pytanie, wypowiadane ustami jego dziecka, teścia i psychoanalityka: A Ty co powiesz swojemu dziecku kiedy zapyta: Dlaczego nie zainwestowałeś w Polsce Wschodniej?  Pytanie ma sugerować wyjątkową okazję, szansę na dobry deal, na rozwój firmy, na zdobycie nowych rynków – mówi Sadowski – Zadane w ten sposób pozostawia pozytywny wydźwięk: jeszcze nie jest za późno, jeszcze możesz to zrobić. Jeszcze możesz zyskać inwestując
w Polsce Wschodniej.

Spot został nakręcony w ciągu 2 dni zdjęciowych, przy udziale ekipy studia TPS. Nad spotem pracowała ekipa złożona z 35 osób.  Za kamerą stanął reżyser i operator Mariusz Palej, za scenografię była odpowiedzialna Elwira Pluta. 

Kolejny film, „Makroregion”, również opracowany przez firmę Demo Effective Launching i  wyprodukowany przez studio TPS, w składzie operatorsko-reżyserskim: Tomasz Matuszczak i Kuba Kijowski, został nakręcony  w ciągu 8 dni zdjęciowych, z udziałem 200 osób. Zdjęcia odbyły się m.in.: w Bieszczadach, Zamościu, Lublinie, Mielcu, Białymstoku oraz na Mazurach. Filmowano m.in. w fabryce helikopterów w Mielcu, fabryce mebli BRW, a także w tartaku i stoczni jachtowej. Na uwagę zasługuje fakt, że w ujęciach wykorzystujących samochód Leopard produkowany w Mielcu, wziął udział sam prezes firmy Leopard Automobil  Robert Owcarz, który okazał się utalentowanym aktorem. Ekipa przejechała ponad 2500 km –  dokumentując i realizując film.

Tomasz Pijanowski, producent spotów: Chcieliśmy podziękować twórcom, całej ekipie oraz przedstawicielom samorządów i fabryk, w których odbyły się zdjęcia. Dużym wsparciem i pomocą była dla nas współpraca z agencją Demo Effective Launching. Do efektu końcowego w dużej mierze przyczyniła się również PAIiIZ, która była nie tylko naszym klientem, ale również partnerem.

Studio TPS do przetargu na realizację zamówienia wystartowało wraz z 6. innymi studiami filmowymi, które złożyły oferty o wartości od 756 434,00 brutto do kwoty 2 320 837,00 brutto. Propozycja studia TPS była najbardziej korzystna pod względem finansowym.

Spoty reklamowe wykorzystane w kampanii Polski Wschodniej są inteligentne, lekkie, wzbudzają zainteresowanie widzów, bawią, a nawet zaskakują. Ponadto są nowatorskie i bardzo różnią się od spotów zachęcających do inwestycji, emitowanych dotychczas w mediach międzynarodowych. W tym przypadku konwencja ‘teasera’ jest skutecznym impulsem wzbudzającym ciekawość i chęć sprawdzenia, co kryje się za tak zwracającym uwagę przekazem. Jestem przekonana, że osoby, które zobaczą spot, same będą chciały dowiedzieć się więcej o Polsce Wschodniej. – powiedziała Nina Kowalewska-Motlik, Prezes New Communications.

W trakcie dyskusji nad programem medialnym Promocji Makroregionu Polski Wschodniej głos zabrali m.in. Olgierd Roman Dziekoński  – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Iwona Wendel – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Sławomir Majman – Prezes PAIiIZ S.A., Bożena Czaja – Członek Zarządu PAIiIZ S.A., Dariusz Szewczyk – Zastępca Prezesa PARP, Nina Kowalewska-Motlik – Prezes New Communications, Jacek Sadowski – Prezes agencji DEMO, która opracowała strategię i kreację spotów reklamowych, Tomasz Pijanowski – Członek Zarządu firmy TPS Film Studio, która odpowiadała za produkcję spotów. Wszyscy prelegenci podkreślali inność i wyjątkowość kampanii, która na może być dyskusyjna, ale która na pewno nie pozostanie niezauważona.

W ramach kampanii do tej pory powstały: dwa filmy reklamowe o długości 30 sekund (w wersjach polskiej i angielskiej), jeden 15 sekundowy, dwa 8 sekundowe (do internetu) oraz jeden 120  sekundowy.

Kontakt prasowy:

Testa Communications
Katarzyna Tyska
katarzyna.tyska@testa.com.pl tel. 509 267 501

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.