Czy Białystok i Lublin są atrakcyjnymi miastami?

04 kwietnia 2011
A- A A+

Wywiad z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PwC (PricewaterhouseCoopers).

Portal Polska Wschodnia: Jaka jest pozycja Białegostoku i Lublina na tle miast z zachodniej Polski?

Prof. Witold Orłowski: Generalnie, w porównaniu z podobnej wielkości miastami Polski zachodniej Lublin i Białystok posiadają mniejszy kapitał rozwojowy. Co nie powinno dziwić ponieważ identyczna sytuacja jest w przypadku województw Polski Wschodniej, które ustępują swoim zachodnim odpowiednikom. Oczywiście jest to rezultat kilkudziesięciu lat niedoinwestowania tych terenów. Mówiąc o kapitale rozwojowym mam tu na myśli siedem czynników które PwC uwzględnia w swoich badaniach czyli: infrastruktura, instytucje, jakość życia, ludzie, wizerunek, inwestycje, finanse. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie możemy tu mówić o przepaści miedzy wschodem, a resztą kraju, tak jak ma to miejsce we Włoszech, gdzie bogatą północ od biednego południa dzieli cały świat. Tu nazwałbym to raczej opóźnieniem, które jest możliwe do nadrobienia w przewidywalnej perspektywie 15 lat. Tym bardziej, że pod względem szybkości rozwoju kapitału i Białystok i Lublin wyprzedzają inne miasta, a w ostatnich 5 latach dokonały ogromnego wysiłku, skracając dystans dzielący je od innych. Działo się tak w dużej mierze za sprawą środków unijnych. Zasługą, szczególnie Białegostoku, jest to, że potrafi je doskonale wykorzystać przekraczając wyraźnie średnią krajową. Natomiast w Lublinie istnieje ogromne pole do działania jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy. To miasto plasuje się zdecydowanie poniżej średniej krajowej dla badanych 11 miast.

Portal Polska Wschodnia: Na jaki czynnik trzeba przede wszystkim zwracać uwagę budując kapitał rozwojowy?

Prof. Witold Orłowski: Paradoksalnie nie są to finanse i inwestycje ale kapitał ludzki. Oczywiście infrastruktura też jest ważna, czyli drogi, maszyny, biurowce, ale ludzie są najważniejsi, a przede wszystkim poziom ich wykształcenia i aktywności. I tu generalnie Polska Wschodnia wypada gorzej. Przez długie lata było tu mniej uczelni, więcej ludzi pracowało w tradycyjnych gospodarstwach rolnych. Według mnie polityka regionalna nastawiona na wyrównywanie dochodów jest błędna. Moim zdaniem jej celem powinno być dawanie równych szans poprzez edukację. To z poziomem wykształcenia wiąże się poziom aktywności społecznej i przedsiębiorczości. Jeśli ludzi wykształconych w Białymstoku i Lublinie będzie tyle co w Poznaniu, wtedy automatycznie zwiększy się kapitał rozwojowy. To obala popularny mit, że to pieniądze decydują o sukcesie. O sukcesie decydują ludzie, to oni tworzą wartość dodaną. I na przykład Lublin nie wykorzystuje swojej szansy. Pod względem liczby ludzi z wyższym wykształceniem ustępuje tylko Warszawie. Ma jednak dość niski odsetek uczniów szkół średnich. I słabe wskaźniki czytelnictwa. Czyli krótko mówiąc, tu się przyjeżdża studiować i zaraz potem wyjeżdża, bo prawdopodobnie nie ma co robić po studiach. Poza tym dwa uniwersytety kształcą głównie w kierunkach humanistycznych, więc w dziedzinach, które nie mają bezpośredniego wpływu na gospodarkę. Pod względem wykształcenia Białystok wypada nieco gorzej od Lublina. Dlatego długofalowa strategia budowania kapitału ludzkiego obydwu miast powinna wspierać edukację, a w szczególności wykształcenie techniczne i nauki ścisłe. Drugi obszar, w który te miasta muszą inwestować, to infrastruktura. Tu też są kilkudziesięcioletnie zaniedbania. Szosy budowane teraz powinny były powstać 30 lat temu. W ciągu 5 lat nie nadrobimy tak wielkich opóźnień ani w kapitale ludzkim ani w infrastrukturze. To będzie trwało i drogi na skróty nie ma.

Portal Polska Wschodnia: Zarówno Lublin jak i Białystok starają się jednak promować jako miasta przyjazne inwestycjom.

Prof. Witold Orłowski: Promocja to nie jest sztuczka magiczna. Nie wystarczy, że postawimy bannery reklamowe w centrum Warszawy, zachęcając inwestorów do przyjazdu do Lublina czy Białegostoku, jeśli nie idzie za nimi autentyczna poprawa sytuacji. Taki potencjalny inwestor przyjedzie raz, zobaczy i więcej nie wróci. Potrzebna jest fachowa i sprawna obsługa inwestora oraz pomoc w usuwaniu przeszkód. Według mnie nie pomoże specjalna strefa ekonomiczna jeśli w urzędzie panuje galimatias, a w mieście nie ma ani jednej międzynarodowej szkoły. Wyższa kadra wielkich korporacji, dokonując wyboru lokalizacji nowych inwestycji, kieruje się nie tylko korzyścią firmy, ale także jakością życia swej rodziny. Często decydują czynniki pozaracjonalne. Miasto musi najpierw zainwestować w rozwój małego lokalnego biznesu aby przyciągnąć duży.

Portal Polska Wschodnia: Białystok i Lublin mają już jednak z pewnością i mocne strony.

Prof. Witold Orłowski: Tak. W Białymstoku jest to zdecydowanie jakość życia i środowiska oraz stan finansów miasta, a także wspomniane już wykorzystanie funduszy unijnych. Lublin, oprócz jakości życia, ma sprawnie działające instytucje i jest silnym ośrodkiem akademickim, który dalej należy rozwijać i wykorzystać potencjał młodych, wykształconych ludzi. Trzeba powiedzieć otwarcie, że te miasta mają sporo do zaoferowania, ale na razie to się nie przekłada na realny sukces gospodarczy. Budowanie kapitału rozwojowego to nie są jednak działania, które dają natychmiastowy efekt, taki jak budowa supermarketu. Widać je w perspektywie kilkunastu lat, kiedy równomiernie rozwinięta infrastruktura, dobrze zorganizowana administracja i wykształceni ludzie tworzą przyjazne środowisko dla inwestycji.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.