Atrakcyjna piątka miast

29 grudnia 2010
A- A A+

Rzeszów, Tarnobrzeg, Lublin, Radom i Kielce — to, według najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, najatrakcyjniejsze dla przemysłu miasta w Polsce Wschodniej.

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów Polski Wschodniej dla działalności usługowej w 2010 roku

Ogólnie raport nie przedstawia Polski Wschodniej w dobrym świetle. Poza ww. miastami, atrakcyjność inwestycyjną Makroregionu dla przemysłu określa jako „niską”. W ocenie eksperci brali pod uwagę głównie liczbę wykwalifikowanych osób, gotowych do pracy, koszty zatrudnienia i dostępność transportową. Najmniej atrakcyjne regiony charakteryzują się brakiem dobrej jakości dróg i wykształconych kadr.

W przypadku sektora usług, wśród miast Polski Wschodniej pozytywnie wyróżnia się Rzeszów. Zajął on 10 miejsce w skali całego kraju. Na tak dobrą lokatę miały wpływ: duża liczba studentów i absolwentów szkół, wysoki poziom bezpieczeństwa, położenie przy ważnym szlaku komunikacyjnym z dostępem do lotniska oraz duża chłonność lokalnego rynku. Największe miasto Makroregionu, Lublin, ma w stosunku do Rzeszowa niższe koszty pracy, ale nie może się jeszcze pochwalić działającym lotniskiem.

W przypadku branży nowoczesnych technologii kryteria oceny zawierały również komfort życia i dostępność wysoko wykwalifikowanych kadr. Atrakcyjność Kielc, Lublina i Rzeszowa jest określana w tym przypadku jako „przeciętna”.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.